GR EN
Άρθρα
Ανακοινώσεις
Η Αναγέννηση απέχει δύο νίκες από την ιστορική άνοδο στη Β’ Εθνική
Μετά την μεγάλη νίκη με σκορ 53-50 επί του Πορφύρα, μέσα σε μία “μαγική” ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι της Αναγέννησης, στο Κλειστό του Αρκαλοχωρίου, η ομάδα αγωνίζεται ξανά απέναντι στον Πορφύρα, την Κυριακή 9 Απριλίου, στις 16.00, στο Κλειστό Γυμναστήριο Παναγιώτης Σαλπέας.
Σε περίπτωση που προκριθεί η Αναγέννηση θα βρει απέναντί της την Ηλιούπολη, με τη σειρά να ξεκινά από το (υπέρ της) 2-0, κάτι που σημαίνει ότι θα θέλει μία νίκη για την άνοδο.
Σε ανάρτηση της αμέσως μετά τον αγώνα ανέφερε:
“Σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα στο κλειστό του Αρκαλοχωρίου η ομάδας παρότι βρέθηκε να κυνηγάει για 35 λεπτά στο σκορ κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα από τον Πορφύρα και να πανηγυρίσει τη νίκη (53-50).
Με την τύχη να μη βοηθάει το σύνολο του Αρκαλοχωρίου, οι παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη έβγαλαν ψυχή στην άμυνα, έδωσαν ώθηση και στα μπροστά και με τον Σπυριδάκη να τρυπώνει στην άμυνα στο τελευταίο λεπτό να σκοράρει για το 51-50, να βάζει και μια βολή έπειτα από φάουλ που κέρδισε στην επίθεση που ακολούθησε, αλλά και τον Κουρεπη να γράφει το 1/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπία η Αναγέννηση πήρε τη νίκη και πάει με το 2-1 στο παιχνίδι της Κυριακής (9/4), στο κλειστό του Σαλπέα.
Το παιχνίδι στο κλειστό του Αρκαλοχωρίου ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ, όμως αμέσως η ομάδα μας είχε απάντηση για το 2-2. Ο Ταγαρης έτρεξε ένα προσωπικό σερί που έβγαλε στο 2-6 την ομάδα του μπροστά στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης όμως η Αναγέννηση πλησίασε στον πόντο (6-7) και πέρασε μπροστά με 10-7 με καλάθι του Μαραγκάκη. Η δυσκολία που αντιμετώπισε η γηπεδούχος στο σκοράρισμα δεν άφησε του Αρκαλοχώρι με τα… ηνία. Έτσι ο αντίπαλος βγήκε ξανά μπροστά με 13-14 (10’).
Με καλάθια από τους Κουρέπη και Μητρόπαπα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα +6 (26-20), όμως η αστοχία που συνέχισε να ταλαιπωρεί την ομάδα μας κράτησε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ και έδωσε πάτημα στο αντίπαλο για αντεπίθεση. Ο Πορφύρας με σερί 0-9 βγήκε στο 26-29 και κατέκτησε το δεκάλεπτο φεύγοντας προς τα αποδυτήρια με το προβάδισμα.
Με Σπυριδάκη και Ραζή η ομάδα μας πάλεψε και κατέκτησε την ισοφάριση στο ξεκίνημα του δευτέρου μισού (33-33), όμως και πάλι ο Πορφύρας βρήκε τρόπο να βγει μπροστά και να αφήσει την Αναγέννηση στο -5 (40-45). Το άγχος που φανερά βάραινε τους παίκτες μας, πέρα από τα χαμένα σουτ, επηρέασε και την ευστοχία τους στις βολές με αποτέλεσμα η ομάδα μας να έχει διψήφιο αριθμό χαμένων προσπαθούν από την γραμμή.
Βλέποντας τη δυσκολία στην επίθεση, η Αναγέννηση πάλεψε περισσότερο στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού της. Έτσι κατάφερε να μπλοκάρει τον Πορφύρα και εκείνη αντίστοιχα πήρε ενέργεια και μπροστά. Ο Πορφύρας αν και βρέθηκε στο 47-50, από εκεί και έπειτα έδειξε να.. κολλάει στην αντίδραση των παικτών μας.
Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα που πέτυχε η ομάδα μας σε συνδυασμό με την στήριξη του κόσμου αλλά και τις μάχες στην άμυνα την έδωσαν περισσότερη ψυχολογία στο σύνολο. Το καλάθι του Σπυριδάκη «ξεσήκωσε» την Αναγέννηση που βρέθηκε ένα καλάθι πίσω του αντιπάλου. Στην επίθεση που ακολούθησε ο Κουρέπης ευστόχησε ενώ έγραψε και το 52-50 με 1 εύστοχη βολή. Η τελευταία άμυνα που έβγαλε η ομάδα μας ήταν και αυτή που κλείδωσε το προβάδισμα, με τον Μαραγκάκη με ½ βολές να γράφει το τελικό 53-50.
Την Κυριακή 9 Απριλίου η Αναγέννηση ταξιδεύει στην Αττική όπου και στο κλειστό του Σαλπέα θα διεκδικήσει το 3-1 και το εισιτήριο για την επόμενη φάση των play off της Γ Εθνικής .
Στο άλλο παιχνίδι της σειρά του 2ου ομίλου η Ηλιούπολη επικράτησε απέναντι στο Πέρα με 73-64 έκανε το 3-0.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ-ΠΟΡΦΥΡΑΣ 53-50
Τα δεκάλεπτα:13-14, 13-15, 14-16, 13-5
Διαιτητές: Σκαλτσής-Τσικριτσάκη
Αναγέννηση (Παπαδάκης-Μαραγκάκης):Μητρόπαπας 5, Κριθινάκης 2, Μαραγκάκης 7,Σπυριδάκης 13, Κουρέπης 12, Βερτούδος 3 (1), Ραζής 11 (1).
Πορφύρας (Λειβάδης): Κυριακόπουλος 11 (3), Γεωργούλης 6, Γουρδουμιχάκης, Τριανταφύλλίδης, Τάγαρης 13, Πηλιούνης 6, Αρμάος 2, Τσούτσος 6, Παπαδόπουλος 4, Βερεβής, Συμεωνίδης 2.